fbpx
Kolonie dla dzieci i młodzieży
32 320 50 47

Jak przygotować dziecko na długą podróż autokarem?

Jak przygotować dziecko na długą podróż autokarem?

Wizja długiej i żmudnej podróży autokarem może zniechęcić wiele osób. Szczególnie gdy podróżują z nami dzieci, którym ciężko usiedzieć na jednym miejscu przez kilka godzin, a swoje emocje i sprzeciw wyrażają poprzez krzyk i płacz. Możemy jednak uniknąć tych niepotrzebnych awantur podczas podróży poprzez odpowiednie i wczesne przygotowanie. W tym wpisie przedstawiamy kilka cennych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przed ruszeniem w podróż.

Zakup wcześniej bilety na autokar

W pierwszej kolejności należy kupić bilety. Warto to zrobić od razu, po zaplanowaniu przez nas podróży. Wiele firm przewozowych oprócz standardowych ulg dla dzieci, przewiduje dodatkowe rabaty dla podróżujących, w zależności od liczby osób lub z uwagi na zakupu wcześniej  biletu. Pamiętaj jednak, że liczba miejsc jest ograniczona i miejsca przy oknie lub obok siebie mogą być niedostępne, co może powodować niepotrzebny stres u dzieci. 

Choroba lokomocyjna podczas podróży – jak sobie z nią poradzić?

Choroba lokomocyjna to zmora każdego dziecka i dorosłego. Osoby chorujące na tę przypadłość cierpią na zawroty głowy podczas podróży, które w konsekwencji prowadzą do wymiotów, przez co najmłodsi czują ogromny dyskomfort, a podróż staje się dla nich jeszcze większą torturą. Jeśli Twoje dziecko miewa problem z podróżowaniem autobusem lub autem, warto zastosować się do tych wskazówek:

  • wybierz miejsce przodem do kierunku jazdy,
  • przed podróżą oraz w trakcie jej nie dawaj dziecku do picia gazowanych napojów, 
  • niech przed podróżą i w trakcie nie spożywa tłustych i ciężkich dań, 
  • jeśli to możliwe wybierz kurs nocny – unikniesz dzięki temu wielu bodźców, które mogą wywołać chorobe lokomocyjną.
  • przed wyjazdem kup w aptece lekarstwa, które pomogą dziecku w przejechaniu całej trasy bez żadnych nieprzyjemności.

Sprawdź  jak przygotować dziecko na kolonie

Przygotuj dziecku bagaż podręczny

Odpowiednio przygotowany bagaż podręczny jest niezwykle ważny. Nie ważne ile dziecko ma lat, w plecaku powinny znaleźć się takie akcesoria jak: chusteczki higieniczne i nawilżane, leki na chorobę lokomocyjną i przeciwbólowe*, worek foliowy, przekąski i napoje niegazowane (najlepiej wodę).

To są tylko przykładowe przedmioty, które warto zabrać na podróż, jednak lista rzeczy, które warto spakować  może być dłuższa, a przede wszystkim musi być dopasowana do potrzeb dziecka. Warto więc przed wyjazdem przygotować listę kontrolną z najważniejszymi rzeczami z podziałem na rzeczy do bagażu zwykłego oraz podręcznego. 

*jeśli dziecko wybiera się na wycieczkę szkolną, warto poinformować wcześniej opiekuna o dolegliwościach dziecka i lekarstwach, które posiada.

Zapewnij dziecku rozrywkę podczas podróży –  zabierz tablet lub książkę

Musimy mieć na uwadze fakt, że autokar to nie miejsce, gdzie dziecko może swobodnie biegać i się bawić, dlatego powinniśmy ograniczyć liczbę zabawek do zbędnego minimum. Warto na dłuższą podróż zabrać ulubioną maskotkę, która kojarzy się dziecku z bezpieczeństwem. Unikajmy jednak zabawek, które są głośne i emitują drażniące dźwięki, aby nie utrudniać również podróży innym uczestnikom. 

Jeśli dziecko nie ma problemów z podróżą autem lub autobusem, możemy rozważyć zabranie ulubionej książki do czytania lub tabletu do oglądania bajek. Przed podróżą warto przygotować playlistę z ulubionymi bajkami dziecka. Nie zapomnijmy o zabraniu słuchawek, żeby nie przeszkadzać innym pasażerom.

Dowiedz się co jeszcze spakować dziecku na kolonie

Podsumowanie

Podsumowując, podróż dziecka w autokarze wcale nie musi być nieprzyjemna i męcząca. Ważne jest jednak, aby odpowiednio przygotować się do długiej podróży, poprzez zakupienie wcześniej biletów, spakowania najpotrzebniejszych rzeczy, a także zapewnić dziecku jakąś rozrywkę. Warto także porozmawiać wcześniej z dzieckiem o czasie podróży, aby lepiej je zniosło. Jeśli dziecko choruje na chorobę lokomocyjną, powinniśmy co jakiś czas spytać, jak znosi podróż i czy dobrze się czuje.

Jak przygotować dziecko do podróży autokarem
Call Now Button