fbpx
Kolonie dla dzieci i młodzieży
32 320 50 47

Jak przygotować dziecko na kolonie?

Jak przygotować dziecko na kolonie?

Pierwszy wyjazd na kolonie to dla dziecka duże przeżycie. Czas spędzony z dala od domu i rodziców może być okazją do nauki samodzielności, a także poznania nowych przyjaciół. Nie można także zapominać o niezwykle ciekawych formach spędzania czasu, bowiem organizatorzy dbają o to, aby każdy dzień był wypełniony całą masą atrakcji.

Dla wielu przyszłych uczestników (a także rodziców) pierwsze kolonie mogą być także sporym stresem, dlatego warto wiedzieć, jak się przygotować na taką okoliczność. O czym koniecznie trzeba pamiętać i jakich błędów nie popełniać? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Pierwsze kolonie dla dziecka

Jak przygotować dziecko na kolonie? Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, to upewnić się, że nasza pociecha na pewno chce się udać na taki wyjazd. Samodzielne podejmowanie decyzji przez rodziców może przynieść negatywne skutki i spowodować, że dziecko zniechęci się do różnych wycieczek (nawet tych szkolnych). Taka niespodzianka niekoniecznie musi okazać się miłym zaskoczeniem. Co zatem należy zrobić? Przede wszystkim zacząć od rozmowy. Na początku zapytajmy dziecko, czy ma ochotę wybrać się na wyjazd. Pamiętajmy też o tym, aby mówić o nim wyłącznie w pozytywnym świetle.

Zdecydowanie nie można straszyć dziecka wyjazdem na kolonie. Zdania typu “będziesz sam bez mamy” mogą wywołać tylko niepotrzebny lęk. Zamiast tego lepiej powiedzieć “zobaczysz, ile ciekawych rzeczy możesz tam robić”. Nie możemy zapominać także o tym, że kolonie mają być atrakcją dla naszego dziecka, a nie dla nas. To ono powinno zadecydować, czy dana forma wyjazdu, program i miejsce spełniają jego oczekiwania i są dla niego atrakcyjną formą spędzenia wolnego czasu od szkoły. Jeżeli istnieje taka możliwość, na pierwsze kolonie możemy wysłać dziecko z jego bliskim kolegą lub koleżanką ze szkoły, rodzeństwem czy kuzynem. Dzięki temu będzie się ono czuło znacznie pewniej.

Jak wyglądają kolonie?

To, jak dokładnie wyglądają kolonie, zależy oczywiście od programu konkretnej wycieczki. Istnieją jednak pewne cechy wspólne każdego wyjazdu, o których warto poinformować dziecko. Porozmawiajmy o tym, że może dzielić pokój z innymi uczestnikami wyjazdu, musi słuchać opiekunów lub samodzielnie zadbać o higienę. Dla wielu dzieci – głównie jedynaków – taki wyjazd integracyjny może być sporym wyzwaniem. Jeżeli dzieciaki do tej pory spędzały wolny czas głównie u dziadków lub innych członków rodziny, mogą nie być przyzwyczajone do samodzielnego ścielenia łóżka, spożywania posiłków czy ubierania się.

Duże znaczenie ma to, aby omówić wcześniej z dzieckiem program wyjazdu na kolonie. Powinno ono wiedzieć, że na takim wyjeździe jest czas przewidziany na wspólną zabawę, wycieczki, zwiedzanie itp. Dobrze jest też przećwiczyć wcześniej z dzieckiem wszystko to, co będzie mu przydatne podczas wyjazdu. Co to dokładnie będzie? Możliwości jest naprawdę wiele – do ścielenia łóżka, aż po samodzielne wiązanie butów. Uczmy też dzieci życzliwości dla drugiej osoby.

Co dziecko powinno zabrać na kolonie?

To, co dziecko powinno zabrać na kolonie, będzie w dużej mierze uzależnione od tego, w jakie miejsce się wybiera i na jak długo. Dokładna lista rzeczy bardzo często podana jest przez organizatorów wyjazdów. Przede wszystkim dziecko powinno zabrać ze sobą czystą bieliznę (dobrze, kiedy jest jej więcej niż dni wyjazdu), przybory higieniczne, ciepłe ubrania, nieprzemakalną kurtkę i buty, a także inne niezbędne rzeczy. Jeżeli na przykład nasza pociecha przyjmuje jakieś leki, koniecznie musimy poinformować o tym opiekunów wyjazdu, bowiem to oni powinni przechowywać wszystkie tabletki i podawać je dziecku zgodnie z zaleceniem. Warto też wiedzieć, jakie są zasady korzystania z telefonów komórkowych w trakcie wyjazdy, aby nie martwić się, że w danym czasie syn lub córka nie odbierają telefonu.

Cały proces pakowania powinien przebiegać wspólnie z dzieckiem. Musi ono wiedzieć, co zabiera ze sobą na wyjazd. Warto także sporządzić listę spakowanych rzeczy, aby po powrocie wiedzieć, czy wszystko zostało zabrane z powrotem. Zadbajmy także o wygodną walizkę lub plecak, z którym nasze dziecko nie będzie się męczyć w drodze do pensjonatu lub autokaru.

Pierwsze kolonie dla dzieci – podsumowanie

Pierwsze kolonie to niezapomniane wydarzenie w życiu każdego dziecka. Warto zatem zadbać o to, aby było ono odpowiednio przygotowane na taki wyjazd. Podstawą jest oczywiście rozmowa o tym, co może go tam czekać, jakie atrakcje są przewidziane i na czyją pomoc może liczyć w razie potrzeby. Absolutnie nie straszmy dziecka i nie przekonujmy, że może sobie nie poradzić bez rodziców.

Zadbajmy też o to, aby spakować wszystkie potrzebne w czasie kolonii rzeczy. Najlepiej jest to zrobić wspólnie z naszą pociechą. Wystarczy naprawdę niewiele, aby pierwszy samodzielny wyjazd był naprawdę udany i jeszcze wiele miesięcy po powrocie do szkoły wywoływał uśmiech na twarzy.

Sprawdź ofertę kolonii letnich  i ferii zimowych  w Quatronum!

Pierwsze kolonie dla dziecka
Call Now Button