Quatroni! Mamy nadzieję, że ta wiadomość bardzo Was ucieszy – Sowa Śnieżna w Quatronum!
Tak, adoptowaliśmy sowę śnieżną, która na co dzień zamieszkuje w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.
Śląski Ogród Zoologiczny– jest to trzeci pod względem wielkości ogród zoologiczny
w Polsce. Na obszarze blisko 50 ha, w sercu Górnego Śląska, obserwować można ponad 300 gatunków zwierząt z prawie całego świata.
Wśród nich, jest adoptowana przez Nas, Sowa Śnieżna, która na co dzień występuje na obszarach wokół Bieguna Północnego (wybrzeża Alaski, północnej Kanady, Grenlandii, Skandynawii, Rosji itp.). Jej środowiskiem życia jest tundra. W czasie zimy migruje w kierunku południowym, gdzie jej pojawy są nieregularne i nierównomierne, uzależnione głównie od obfitości jedzenia na danym terenie. W skład jej diety wchodzą przede wszystkim lemingi
i inne drobne gryzonie, lecz w latach ubogich w gryzonie znaczną część jej diety stanowią także ptaki. Żyje samotnie i jest terytorialna. Inaczej niż większość sów, sowa śnieżna wykazuje aktywność zwłaszcza w ciągu dnia. Z racji braku drzew gniazdo zakłada na ziemi; ma ono kształt płytkiego, niczym nie wysłanego zagłębienia.
W Quatronum i świecie magii sowy wykazują większe przywiązanie do człowieka niż w świecie mugoli. Wysoki poziom inteligencji, bystre oczy i zdolność świetnej nawigacji pozwoliły udomowić sowy jako zwierzęta pocztowe. Wielu czarodziejów ma swoje własne sowy. Ptaki te są także niezwykle towarzyskie i mimo tego, że nie potrafią rozmawiać, są świetnymi towarzyszami samotnych bądź smutnych ludzi. Ze względu na wspomniane cechy sowy znalazły świetne zastosowanie jako doręczyciele poczty. Wystarczy, że osoba wysyłająca list powie sowie, gdzie ma lecieć, a ona dzięki instynktowi odnajdzie adresata zawsze i wszędzie. Aby wysłać list za pomocą sowy, wystarczy przywiązać kopertę do jej nóżki. Adresat zaś odwiązuje list, a sowa czeka na odpowiedź. Nie odlatuje, chyba że osoba, która dostała list, zadecyduje inaczej.
Tak więc Quatroni – powtórzmy to raz jeszcze – Sowa Śnieżna w Quatronum! – wypatrujcie naszej sowy!