fbpx
Kolonie dla dzieci i młodzieży
32 320 50 47

PREMIERA SPEKTAKLU “INNA KSIĘŻNICZKA BURGUDNA”

PREMIERA SPEKTAKLU “INNA KSIĘŻNICZKA BURGUDNA”

PREMIERA

W sobotę 25 lutego o godz. 18 na Dużej Scenie Teatru Lalek Arlekin w Łodzi odbyła się premiera sztuki p.t. „Inna księżniczka Burgunda” w reżyserii Wojciecha Brawera. To propozycja skierowana do widzów mniej lub bardziej dorosłych, tych, którzy cenią klasykę i tych, którzy klasyki dotąd unikali. Jako Quatronum, cieszymy się, że mogliśmy być partnerem tej premiery.

ZDJĘCIA: HaWa

O CZYM JEST SPEKTAKL?

Sceneria królewskiego dworu. Wszyscy noszą tu maski pozorów, ukrywając swe prawdziwe oblicza i intencje. Ale pewnego dnia pojawia się ona – tajemnicza, milcząca, obca, która jako jedyna maskę odrzuca, jest prawdziwa. Ani jej wygląd, ani zachowanie nie wpisują się w standardy dworskich obyczajów. Jej postać burzy cały dotychczasowy porządek. Iwona stanowi coś w rodzaju lustra, w którym mieszkańcy dworu wcale nie chcą się przeglądać.

Jako obcy element układanki kobieta budzi wrogość i staje się obiektem kpin, a nawet zakładu. Książę Filip postanawia, niejako wszystkim wbrew, poślubić Iwonę. Niesmaczny żart przeradza się jednak w niespodziewane uczucie. Autentyczność Iwony go intryguje. Czy rodząca się miłość wygra z presją otoczenia i pokona konwenanse? Czy te dwa światy mogą współistnieć?

Najlepsze wyjście to dowiedzieć się udając się na spektakl! >>>  BILETY

TEMATYKA PORUSZANA W SPEKTAKLU

Spektakl porusza wiele ważkich tematów, m.in. tolerancji, otwartości na innego i na zmianę. Zadaje pytania o to, co stanowi istotę człowieczeństwa i czy rzeczywiście, zwłaszcza w dobie dzisiejszych czasów, o wartości człowieka decyduje jego wygląd i niedopasowanie do utartych, wygodnych schematów i oczekiwań.

ROLA MASKI

Satyryczny obraz społeczeństwa zostaje w propozycji Arlekina ujęty w nowym odczytaniu. Teatralna maska nie jest tu tylko elementem scenografii i kostiumu – pełni funkcję, która definiuje i określa charaktery postaci. Konwencja sztuczności, którą przyjmujemy w relacjach z innymi zostaje podbita przez funkcyjne wykorzystanie teatralnej maski oraz pozostaje wierna wizji samego Gombrowicza – jego koncepcji “gęby” i “formy”, tak dotkliwie tutaj obecnej.

RECENZJA

KULTURALNIE24 o premierze:

“Bo przed człowiekiem schronić się można jedynie w objęciach innego człowieka.

W sobotę 25 lutego o godz. 18 na Dużej Scenie Teatru Lalek Arlekin w Łodzi odbyła się premiera sztuki p.t. „Inna księżniczka Burgunda” w reżyserii Wojciecha Brawera. To propozycja skierowana do widzów mniej lub bardziej dorosłych, tych, którzy cenią klasykę i tych, którzy klasyki dotąd unikali.”

PEŁNA RECENZJA

Call Now Button