Kolonia zimowa i letnia to najpopularniejsza forma wypoczynku dla najmłodszych. Nim jednak zawieziemy naszą pociechę na miejsce zbiórki, pojawia się pytanie: czy i jeśli tak to ile, dać dziecku na wyjazd jakieś drobne? Jeśli tak, to ile? Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale jest kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę, o których piszemy w poniższym wpisie.
Zapoznaj się szczegółowo z programem kolonii
Przed podjęciem tej trudnej decyzji, czy dać pieniądze dziecku na kolonie, warto dowiedzieć się, jakie zajęcia, atrakcje oraz wyżywienie oferuje kolonia. Jeśli program zawiera wiele wycieczek, zajęć sportowych czy artystycznych, istnieje większa szansa, że dziecko będzie potrzebować pieniędzy na drobne wydatki.
Po zapoznaniu się z planem kolonii warto również dopytać organizatora, czy w okolicy, gdzie będą przebywać dzieci, znajduje się sklep z pamiątkami lub budka z goframi, aby w wolnej chwili dziecko mogło urozmaicić sobie wypoczynek. Dokładna analiza programu pomoże określić, ile kieszonkowego może być potrzebne.
Przeczytaj również o tym, jak przygotować dziecko na kolonie
Kieszonkowe – gotówka, czy karta płatnicza?
Kolejną kwestią, którą warto rozważyć, jest forma, w jakiej będziemy dawać kieszonkowe dziecku na kolonie. Gotówkę i kartę, dziecko może trzymać w portfelu, jednak w dzisiejszych czasach coraz popularniejsze stają się karty płatnicze, w tym specjalnie przeznaczone dla najmłodszych. Wybór między gotówką a kartą płatniczą ma jednak swoje wady i zalety.
Wady i zalety kieszonkowego w formie gotówki
Niebywałą zaletą gotówki, jest to, że może pomóc dziecku nauczyć zarządzania swoimi finansami. Jest to również prostsza opcja w przypadku zakupów w miejscach, gdzie karty płatnicze nie są akceptowalne. Musimy mieć jednak na uwadze fakt, że dziecko może zgubić pieniądze, a także może wydać całą sumę jednego dnia.
Wady i zalety kieszonkowego w formie karty płatniczej
Karta płatnicza może być wygodniejsza, szczególnie jeśli dziecko wie, jak jej używać. Niebywałą zaletą dania karty do płacenia, jest możliwość monitorowania transakcji online, dzięki czemu jesteśmy w stanie kontrolować wszystkie wydatki dziecka, a także w razie potrzeby doładować konto. Pamiętajmy jednak o ustawieniu limitu dziennego lub tygodniowego, aby nie wydało całego kieszonkowego na raz. Niestety tak jak i w przypadku gotówki, dziecko może również zgubić kartę podczas kolonii, dlatego warto poinstruować wcześniej, co musi zrobić, jeśli zdarzyłaby się taka sytuacja.
Czy stała kwota to dobry pomysł?
Czy powinniśmy ustalić stałą kwotę kieszonkowego na kolonie? To zależy od wielu czynników, w tym od wieku dziecka, stopnia odpowiedzialności finansowej oraz miejsca, w którym będzie przebywało. Najczęstszym spotykanym schematem wśród rodziców, jest pomnożenie ustalonej wcześniej kwoty przez liczbę dni kolonii. Ustalenie stałego kieszonkowego na wyjazdy pomoże nauczyć dziecko zarządzania budżetem i odpowiedzialności za własne wydatki.
Dowiedz się, w jakim wieku wysłać dziecko na pierwszą kolonie
Podsumowanie
Decyzja o tym ile dać kieszonkowego dziecku na kolonie powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb i okoliczności. Przed ustaleniem kwoty, warto dowiedzieć się jakie zajęcia, atrakcje i wyżywienie oferuje kolonia oraz czy obejmuje wszystkie wydatki, czy też niektóre aktywności będą wymagały dodatkowych pieniędzy. Pamiętajmy, że celem kolonii jest przede wszystkim dobra zabawa i rozwijanie umiejętności społecznych.