DROGI RODZICU – SPRAWDŹ Z KIM JEDZIE TWOJE DZIECKO NA WAKACJE!
Bezpieczeństwo dziecipodczas wyjazdów na obozy zimowe i letnie to z pewnością największy priorytetdla każdego rodzica.
JAK ZWERYFIKOWAĆ, CZY ORGANIZATOR WYPOCZYNKU NASZEGO DZIECKA JEST GODNY ZAUFANIA I POSIADA WSZYSTKIE NIEZBĘDNE ZEZWOLENIA?
W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy wyjazd został zgłoszony do kuratorium oświaty na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.
UWAGA: Każdy wypoczynek w okresie wakacji czy ferii zimowych trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni (z noclegiem lub bez noclegu) musi być zgłoszona do kuratorium!
Wystarczy wejść w poniższy link: https://wypoczynek.mein.gov.pl/i wyszukać organizatora po nazwie lub/i numerze zgłoszenia do kuratorium.
Czy sama weryfikacja zgłoszenia wypoczynku w kuratorium oświaty wystarczy, by upewnić się co do legalności działań organizatora? – ZDECYDOWANIE NIE
Należy również sprawdzić czy dany organizator znajduje się w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (CEOTiPT) prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Wystarczy kliknąć w poniższy link: https://ewidencja.ufg.pl/
W JAKI SPOSÓB ZWERYFIKOWAĆ, CZY ORGANIZATOR DZIAŁA LEGALNIE?
Na stronie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego należy wyszukać organizatora po nazwie, NIPie lub wpisie do rejestru. Wówczas można ściągnąć cały raport.
Czego można się z niego dowiedzieć?
- Czy organizator rzeczywiście prowadzi działalność i czy nie została ona zawieszona;
- Czy organizator posiada zabezpieczenie finansowe na rzecz swoich klientów;
- Jaka jest wysokość tego zabezpieczenia oraz okres obowiązywania.
CO ZYSKUJEMY KORZYSTAJĄC Z LEGALNEGO ORGANIZATORA?
- Gwarancję zwrotu wpłaconych środkóww przypadku zdarzeń zewnętrznych takich jak pandemia, wojna, kataklizmy np. powódź
- Zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności/ bankructwa organizatora bądź jego kontrahentów (zwrot środków, pokrycie kosztów powrotu do kraju)
- Możliwość ubezpieczania się uczestnikówod kosztów rezygnacji i uniknięcie kosztów w przypadku np. nagłego zachorowania dziecka i niemożliwości jego uczestniczenia w wycieczce
- Kompleksową odpowiedzialność za cały wyjazd
- Precyzyjnie określoną odpowiedzialność za jakośćwraz z czytelną i jasną drogą dochodzenia roszczeń w przypadku kwestionowania jakości usługi; wysoki poziom ochrony zagwarantowany ustawą o imprezach turystycznych i dyrektywą 2015/2302
- Dwufilarową ochronę konsumentów– organizatorzy odprowadzają obligatoryjne składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy; każdy organizator ma ustawowy obowiązek posiadania gwarancji turystycznej, a dodatkowo większość ma wykupioną polisę OC, która dodatkowo chroni i zabezpiecza klientów
UWAGA! Jeśli wyjazd jest organizowany nielegalnie to kuratorium może cofnąć zgodę na realizację wyjazdu, a co za tym idzie może się okazać, że stracimy wpłacone pieniądze, a nasze dziecko zamiast cieszyć się z wakacji będzie narażone na niepotrzebny stres.
WARTO RÓWNIEŻ PAMIĘTAĆ, że każde biuro podróży jest przedsiębiorcą i musi posiadać nazwę, adres oraz numer NIP, które powinien umieścić na swojej stronie. UWAGA! Jeśli takie informacje nie znajdują się na stronie potencjalnego organizatora, należy zachować szczególną ostrożność! Posty na mediach społecznościowych, często okraszone pięknymi zdjęciami, potrafią przykuć uwagę i dają możliwość zobrazowania sobie wymarzonego wypoczynku. Jednak, jeśli w poście informacje są niepełne, a ktoś zaprasza do prywatnej konwersacji poza ogólną rozmową w komentarzach, powinno zapalać lampkę ostrzegawczą, drogi rodzicu!
Jeśli Twój organizator kolonii nie spełnia wszystkich trzechzałożeń JEDNOCZEŚNIE
- działa niezarobkowo
- organizuje wyjazd okazjonalnie (kilka razy do roku)
- oferuje wyjazd do ograniczonej grupy np. zgrupowania sportowego (czyli nie ma możliwości, aby zapisała się dowolna osoba)
działa niezgodnie z prawem.
Kampania informacyjna jest współfinansowana ze środków otrzymanych z Ministerstwa Sportu i Turystyki
>>> LINK DO FILMIKU<<<