fbpx
Kolonie dla dzieci i młodzieży
32 320 50 47

Czy powinno się odwiedzać dzieci na koloniach?

Czy powinno się odwiedzać dzieci na koloniach?

Czy odwiedzanie dzieci na koloniach jest właściwe? Temat ten budzi wiele kontrowersji, przez co większość rodziców zwleka z decyzją o wysłaniu swojego dziecka na kolonie z powodu obaw przed długą separacją, z kolei inni zastanawiają się, czy ich pociecha poradzi sobie sama. Na szczęście istnieje możliwość odwiedzin na kolonii, jednak czy jest to rozsądne działanie?

Niektórzy uważają, że regularne wizyty mogą zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa i komfortu, inni, że obecność rodziców może zakłócić proces adaptacji i integracji dziecka z grupą oraz programem kolonijnym. Czy obecność rodziców na obozie rzeczywiście pomaga? O tym piszemy poniżej.

Jak poradzić sobie z tęsknotą na kolonii?

Czasami nagła potrzeba odwiedzin dziecka na kolonii wynika z głębokiej troski rodzica. To zupełnie naturalne, że po kilku dniach od oddania pociechy zaczynamy za nim tęsknić, zastanawiamy się, czy radzi sobie dobrze, czy znalazło nowych przyjaciół, jak się czuje. Jednak nie powinniśmy od razu jechać na kolonię, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Lepszym rozwiązaniem mogą okazać się rozmowy telefoniczne, które mogą dać nam wiele cennych informacji – jeśli Wasze dziecko opowiada z entuzjazmem o swoich aktywnościach, o poznaniu nowych znajomych, to prawdopodobnie nie ma powodów do zmartwień. Czasem może to nie wystarczać, wówczas warto rozważyć kontakt z opiekunem kolonii, który przekaże nam więcej szczegółowych informacji na temat zachowania dziecka, jego nastroju i ogólnego samopoczucia.

Musimy pamiętać, że pierwsze dni na koloniach mogą być trudne dla dziecka i gdy tylko przyzwyczają się do nowego miejsca i rutyny, łatwiej im będzie radzić sobie bez rodziców w pobliżu.

Co zrobić jeśli dziecko tęskni?

Każde dziecko reaguje różnie na rozłąkę z rodzicami. Niektóre od początku są entuzjastycznie nastawione, podczas gdy inne będą potrzebować więcej czasu na dostosowanie się do nowej sytuacji. Istnieją też sytuacje, gdy dziecko dzwoni do rodzica zapłakane i wyraża chęć do szybszego powrotu do domu. Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić?

Czasem wystarczy rozmowa telefoniczna, aby poznać powód. Czy nudzi się na kolonii? Czy ma problem z kolegami? Niezwykle ważne jest, aby zrozumieć uczucia dziecka i uspokoić je, jednocześnie nie negując jego emocji.

O tym co zrobić jeśli dziecko chce wrócić wcześniej z kolonii, przeczytasztutaj 

Jak przygotować się do odwiedzin dziecka na kolonii?

Przed odwiedzinami dziecka na kolonii, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim musimy mieć na uwadze to, że częste wizyty mogą różnie wpłynąć na nasze dziecko. Niektóre dzieci będą zachwycone, inne poczują się zawstydzeni przed nowo poznanymi kolegami.

Gdy już zdecydujemy się na odwiedziny, przed planowanym przyjazdem, warto skontaktować się z opiekunem kolonii, aby upewnić się, że wizyta będzie możliwa i nie zakłóci planu dnia. Niezbędne będzie również wypełnienie dokumentów potwierdzających przejęcie opieki nad dzieckiem na czas wizyty.

Pamiętajmy, że celem pobytu na kolonii jest nie tylko nauka samodzielności, ale także budowanie relacji z rówieśnikami i doświadczanie nowych sytuacji. Warto więc rozważnie podejść do decyzji o odwiedzinach, dbając o dobro dziecka i równowagę w grupie.

Czy powinno się odwiedzać dzieci na koloniach?
Call Now Button