fbpx
Kolonie dla dzieci i młodzieży
32 320 50 47

Jak przekonać dziecko do pojechania na kolonie?

Jak przekonać dziecko do pojechania na kolonie?

Planując wakacje, rodzicom zależy, aby dzieci spędziły wolny czas w sposób aktywny i atrakcyjny. Coraz więcej osób decyduje się wysłać na ciekawe kolonie tematyczne jako uzupełnienie wolnego czasu, inspirując się własnymi przygodami z młodości. Dla niektórych może to być niezwykła przygoda, zdarzają się jednak przypadki, gdzie nasza pociecha nie wyraża chęci udziału w takim wyjeździe. To często duże zaskoczenie wśród dorosłych, które wymaga zrozumienia i odpowiedniego podejścia. Bowiem każdy kryzys to szansa na rozwój, pod warunkiem że pozwolisz sobie i swojej rodzinie na odpowiednie zrozumienie przyczyn tego, co się dzieje i skąd ta niechęć. Co można zrobić, żeby przekonać dziecko na wyjazd?

Dlaczego dziecko nie chce jechać na kolonie?

Jeśli dziecko stawia opór przed wyjazdem na kolonie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ma ku temu ważny powód. Najczęściej jest to po prostu strach przed nieznanym. Zamiast od razu podejmować decyzję dotyczącą wyjazdu, ważne jest skupienie się na zrozumieniu dziecka. Strach to powszechna emocja, która sygnalizuje zagrożenie, niezależnie od tego, czy jest ono realne.

Co zrobić, jeśli dziecko nie chce jechać na obóz?

Przede wszystkim porozmawiaj szczerze z dzieckiem, stawiając otwarte pytanie, które pomogą zidentyfikować przyczyny obaw. Często niechęć do wyjazdu, może wynikać z poprzednich doświadczeń, usłyszanych rozmów lub braku samotnych wyjazdów poza domem. Niezwykle istotne jest to, aby rodzic wykazywał autentyczną ciekawość i pozwolił dziecku wyrazić swoje uczucia i obawy, jednocześnie unikając nadmiernego zadawania pytań. Zrozumienie uczuć i obaw swojego dziecka, pomoże je skłonić do wyjazdu i w przyszłości uniknięcia takich sytuacji.

Poznaj powody niechęci do wyjazdu

Ważne dyskusje wymagają czasu, dlatego znajdź odpowiedni moment na rozmowę z dzieckiem. Zachęć je do podzielenia się z Tobą swoimi obawami i wątpliwościami. Pozwól mu na spokojne zebranie myśli, nie przerywaj mu ani nie wypełniaj jego odpowiedzi. Akceptuj naturalną reakcję dziecka, włączając w to łzy, które często są wynikiem odwagi w wyrażaniu swoich emocji. Gdy już poznasz obawy swojego dziecka, upewnij się, że nie ma jeszcze czegoś ważnego do dopowiedzenia. 

Uspokój obawy dziecka

Po szczerej rozmowie i poznaniu obaw Twojego dziecka zastanów się jakie inne ważne potrzeby chce zaspokoić, nie jadąc na obóz. Może mieć chęć spędzenia z Wami aktywnie czas, nie zdając sobie sprawy, że Wasze wolne już się skończyło. Opowiedz mu o historiach z Twoich czasów, gdy uczęszczałeś na różne kolonie letnie. Im więcej konkretnych informacji mu przekażesz, tym bardziej może być chętne do wyjazdu. Spróbujcie również utworzyć listę obaw i wspólnie je rozwiązać. Najczęściej dzieci mogą się obawiać:

  • pozostawienia ich samych w razie kłopotów – tu warto wspomnieć o możliwości zgłoszeniu problemu z wychowawcą lub o poproszeniu o zadzwonieniu do rodzica,
  • najczęstszą obawą jest również, że nie zostanie odebrane przez rodzica – wpisz wcześniej w kalendarz datę ostatniego dnia kolonii i pokaż dziecku, że masz to zapisane,
  • obawa przed tęsknotą – tęsknota to naturalna rzecz, oznaczają, że zależy Wam na sobie. Wytłumacz dziecku, że to zupełnie normalne uczucie i że sobie poradzi.

Nie naciskaj

Powstrzymaj się od natychmiastowego podejmowania decyzji dotyczącego wyjazdu. Doceń fakt, że dziecko zaufało Ci i otworzyło się przed Tobą. Pamiętajmy, że każda pociecha jest inna i wiek nie zawsze jest miarodajnym wskaźnikiem gotowości do samodzielnego wyjazdu. Zdarza się tak, że rodzice pomimo tego i tak wysyłają je na kolonie, bez wcześniejszej konsultacji z nim. Kluczowe jest, to aby nie wysyłać go na kolonie wbrew jego woli. Ważne jest, żeby zrozumieć i uszanować jego decyzję.

Podsumowanie

Przekonanie dziecka do samotnego wyjazdu na kolonię letnią może być procesem wymagającym sporo czasu, cierpliwości i zrozumienia. Zamiast natychmiast podejmować decyzję, warto skupić się na rozmowie z dzieckiem i zrozumieć jego obawy i wątpliwości. Kluczowe w przekonaniu go do wyjazdu, jest stworzenie atmosfery zaufania i akceptacji, w której będzie czuło się swobodnie, by podzielić się swoimi uczuciami. Warto również podkreślić, że wysłanie dziecka na kolonie powinno być decyzją podejmowaną we wspólnym porozumieniu i z poszanowaniem jego opinii oraz indywidualnych potrzeb.

Nie masz pomysłu, gdzie wysłać swoje dziecko na wakacyjny odpoczynek? Zapoznaj się z naszą ofertą. Więcej informacji o terminach kolonii letnich wraz z liczbą dostępnych miejsc, znajdą Państwo pod adresem: https://quatronum.pl/wydarzenia/?sezon=lato

Jak przekonać dziecko do pojechania na kolonie?
Call Now Button